Draw for Change - Behind the Lines (Syrië)documentaire
Alisar Hasan, Alaa Amer • 2023 • België, Syrië • 56 min.
Amany Al-Ali is een van de weinige vrouwelijke cartoonisten in Syrië. Ze woont in het huis van haar vader in Idlib, de laatste stad die nog niet door de troepen van Assad is veroverd. Net als haar overgebleven buren is ze onderworpen aan meedogenloze Russische luchtaanvallen en zit ze gevangen tussen oprukkende troepen en extremistische groeperingen. Ondanks de lof voor haar kunst wordt ze geconfronteerd met bedreigingen, veroordelingen en vernederingen, waardoor ze overweegt te vertrekken. Ironisch genoeg zijn haar kunstwerken te zien geweest in galeries in Frankrijk en Italië, maar nooit binnen de grenzen van Syrië. De film legt haar pogingen vast om haar eerste tentoonstelling in Idlib te organiseren. Deze ervaring dwingt haar om de harde realiteit onder ogen te zien van een stad die wordt gekenmerkt door bombardementen en mannelijke bemoeienis. Terwijl ze tekenlessen organiseert voor vrouwen en meisjes, haar jonge nichtje troost en haar verhaal deelt met de documentaireploeg, brokkelt Amany's kijk op de toekomst geleidelijk af.

 

Over de reeks

Cartoonisten spelen een cruciale rol in een wereld beheerst door sociale media, populisme en fake news. Ze bieden ons een unieke kijk op de wereld en kunnen met hun stem door de ruis heen breken. In dit digitale post-thruth tijdperk heeft de cartoon niets van zijn kracht voor maatschappijkritiek of activisme verloren. Integendeel.

De reeks DRAW FOR CHANGE! laat zes vrouwelijke cartoonisten uit de hele wereld zien die maatschappelijke grenzen en normen uitdagen. In elke aflevering geeft een cartoonist de kijkers een kijkje in haar wereld en laat ze niet alleen de hindernissen en gevaren zien waarmee ze te maken heeft, maar ook de moed en humor die nodig zijn om deze te overwinnen. De opnames vonden plaats in Mexico, Rusland, India, Syrië, Egypte en de VS, waarbij elk land zijn eigen uitdagingen had, wat resulteerde in zes afleveringen rond thema's als vrouwenmoord, persvrijheid en vrouwelijke vertegenwoordiging. Deze serie introduceert veerkrachtige vrouwen die tekenen omdat het ondenkbaar is om dat niet te doen. Ondanks het verlies van hun baan, intimidatie of doodsbedreigingen zetten ze door en dragen ze bij aan geleidelijke veranderingen in hun samenleving. Elke film, geregisseerd door een vooraanstaande vrouwelijke regisseur die banden heeft met het land van het onderwerp, combineert op naadloze wijze documentaire, cartoons en animatie

gesproken taal:Arabisch
beschikbare ondertiteling:Nederlands

regisseur: Alisar Hasan, Alaa Amer
cast: Amany Al-Ali
productie: Hanne Phlypo
dop: Abdo Fayyad
montage: Neel Cockx, Gladys Joujou, Céline Ducreux
muziek: Kyan Bayani



Lesmap beschikbaar
Login voor download



VIDEO ON DEMAND
3.01.2026